Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 823 - 4 stycznia 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Jeżeli Twoja firma zatrudnia osoby na umowę o dzieło nie zapomnij od 1 stycznia 2021 r. poinformować ZUS o ich zawarciu

Obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi prowadzić ewidencję takich umów. »


Będzie krótszy termin zwrotu VAT refund

Trzeba pamiętać, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to dla podatników zmiany dotyczące rozliczeń. Trzeba pamiętać o krótszym niż zwykle terminie składania wniosków o zwrot VAT, tzw... »


Prezydent podpisał Slim VAT. Zmiany w przepisach wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r.

Warto przypomnieć, że uproszczenie rozliczeń VAT jest głównym celem nowelizacji ustawy o VAT, nazwanej slim VAT. Ustawa 21 grudnia br. została podpisana przez prezydenta. Zmiany wchodzą w życie wraz z... »


Co z podatkiem u źródła

Na początku 2019 weszły w życie przepisy, które wymagały od podatników dodatkowych formalności w związku z możliwością zastosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła. Jednak od tego czasu wejście w... »


Dowiedz się, kogo Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować w 2021 roku

Jest plan działania na 2021 rok przedstawiony przez Państwową Inspekcję Pracy przedstawiła plan działań na 2021 rok. Z przedstawionej przez tę instytucję informacji wynika, że w przyszłym roku... »


Upewnij się, kto zostanie objęty Centralnym Rejestrem Podmiotów Akcyzowych

Utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych zakłada nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Aby się  w nim zarejestrować, podatnicy podatku akcyzowego będą mieli czas do połowy 2021... »


Od 1 stycznia 2021 r. będą zmiany w JPK_KR

Już niebawem zacznie funkcjonować zmieniona struktura JPK dla ksiąg rachunkowych. Będzie to nadal struktura wysyłana na żądanie organu skarbowego. Wprowadzone zmiany, zdaniem Ministerstwa Finansów... »


Uwaga! Są nowe ograniczenia dla przedsiębiorstw i obywateli od 28 grudnia do 17 stycznia

Zamknięte hotele i stoki narciarskie, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii i centrów handlowych, usługi gastronomiczne tylko na dowóz i na wynos oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to... »


Uwaga! Bez podatku VAT – szczepionki i testy na COVID-19

Minister Finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego szczepionki na COVID-19 i testy diagnostyczne w tym kierunku nie będą obciążone VAT. Obniżona  do wysokości 0% stawka podatku na te... »


TPR-P został zaktualizowany

Ministerstwo finansów poinformowało o aktualizacji formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) oraz wzoru dokumentu... »


Możliwe przedłużenie terminu na zakup kasy online

Termin na zakup kas online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Do końca 2020 roku przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą jednak... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Jak rozliczać otrzymaną subwencję z PFR

Przedsiębiorca uzyskał subwencje PFR dowiedzmy się czy w związku z tym uzyskane środki to przychód działalności, a także czy zapłacone faktury środkami z subwencji będą mogły być wliczone do kosztów... »


Czy zakup krzesła biurowego dla zdalnego pracownika jest przychodem

Obecna sytuacja spowodowana koronawirusem wymusiła przeniesienie pracy z biura do domu, gdzie nie każdy ma odpowiedni sprzęt i warunki do pracy. Stąd pracodawcy często decydują się na sfinansowanie... »


Dział: Przykład księgowania

Przykłady ewidencji sprzedaży towarów w razie ich reklamacji

Towary psują się ze względu na wady produkcyjne, niskiej jakości materiały czy niewłaściwe używanie przez kupujących. Niemniej, każdy sprzedawca odpowiada za wady sprzedawanych towarów, a reżim... »


Księgowanie wydatków i za energię z instalacji fotowoltaicznej

Firmy decydują się obecnie na montaż instalacji fotowoltaicznych, aby zminimalizować koszty energii i oszczędzać zasoby naturalne. W tym zakresie widać znaczny wzrost. Sprawdźmy, w jaki sposób... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej usług nieczystości

Pytanie Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzi działalność od 01.05.2020 r. i świadczy usługi wywozu nieczystości płynnych. Czy w roku 2020 po przekroczeniu limitu obrotów proporcjonalnie do... »


Czydostawę samochodu trzeba ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Pytanie Jak wystawić fakturę na sprzedaż samochodu sprowadzonego z USA, który znajduje się w Wielkiej Brytanii i nie został przywieziony do Polski (odprawa celna została dokonana)? Sprzedaż ma... »


Czy potrzebne jest GTU_07 w JPK w przypadku sprzedaży felg przez warsztat samochodowy

Pytanie Jesteśmy warsztatem naprawiającym samochody ciężarowe. Świadczymy usługi, ale zdarzają się sytuacje, gdy sprzedajemy, np. felgi luzem, nie montując ich klientowi. Czy w przypadku sprzedaży... »


Czy przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID – 19 przewidują ochronę pracowników w związku z długotrwałą chorobą w czasie pandemii

Pytanie Pracownik posiadający umowę na czas nieokreślony w styczniu 2021 r. będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Obecnie stara się o uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS. Czy... »


Dział: Zawsze pod ręką

Maksymalna wysokość odprawy pieniężnej

Pracownikowi, w sytuacji gdy zostanie zwolniony z firmy zatrudniającej co najmniej 20 pracowników, z przyczyn go niedotyczących, przysługuje odprawa pieniężna uzależniona od zakładowego stażu pracy... »


Dział: Kalendarz

5 stycznia 2021 r.

5 stycznia 2021 r. »


7 stycznia 2021 r.

7 stycznia 2021 r. »


Nr 823 - 4 stycznia 2021 r.

Podsumowujemy zmiany w prawie pracy, podatkach oraz ubezpieczeniach społecznych obowiązujących od 2021 roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego