Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 825 - 18 stycznia 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy błąd w NIP nabywcy może być skorygowany w drodze wystawienia not korygujących

Pytanie Firma dokonywała sprzedaży towarów na rzecz spółki cywilnej. Niestety klient podał do rozliczenia NIP jednego ze współwłaścicieli. Obecnie żąda skorygowania wszystkich faktur od 2019 roku... »


Jaką stawkę VAT zastosować do artykułów o różnych stawkach

Pytanie Firma kupuje artykuły o różnych stawkach podatku VAT, przygotowuje z tych artykułów zestawy upominkowe, świąteczne i okolicznościowe. Czy wystawiając fakturę na cały zestaw może zastosować... »


Co z kasą rejestrującą w 2020 roku? Czy obowiązuje limit 20.000 zł

Pytanie Osoba fizyczna w roku 2020 rozpoczęła działalność gospodarczą o kodzie PKD: 52.20.Z. W 2020 roku nie przekroczyła obrotu 20.000 zł (liczonego proporcjonalnie do okresu prowadzenia... »


Czy przedsiębiorca prowadzący usługi gastronomiczne musi płacić podatek cukrowy

Pytanie Prowadzę działalność gospodarczą: usługi gastronomiczne. W asortymencie sprzedaży posiadam również słodkie napoje oraz alkohol w małych butelkach „małpkach" (w sprzedaży detalicznej). Czy w... »


Czy pracodawca jest płatnikiem zasiłków w 2021 roku i czy może udzielić pracownicy urlopu bezpłatnego po wychowawczym

Pytanie Pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym został naliczony do 31 lipca 2021 r. urlop. Pracownica przerwała urlop wychowawczy z dniem 16 grudnia 2020 r., ponieważ jest w drugiej... »


Przekroczenie przychodu dla młodego pracownika bez PIT. Co z podatkiem

Pytanie Pracownica ukończy 26 lat 2 lutego 2021 roku. Złożyła wniosek do kadr o zwolnienie z podatku (PIT dla młodych). Jednak w październiku 2020 r. przekroczyła kwotę 85.528 zł przychodu i... »


Dział: Przykład księgowania

Czy o fakcie przejścia z PKPiR na księgi rachunkowe trzeba zawiadamiać urząd skarbowy?

Pytanie Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do końca 2020 roku ewidencję księgową prowadziła w formie uproszczonej w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ze... »


Dział: Nowości

Pamiętaj o nowych wzorach formularzy dla podatników PIT na ryczałcie

1 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, na podstawie którego zostały wprowadzone nowe wzory formularzy dla podatników PIT opłacających ten podatek w sposób... »


Ważne! ZUS wypłacił pierwszą transzę świadczeń postojowych z Tarczy 6.0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłacił pierwszą transzę świadczeń postojowych w ramach Tarczy antykryzysowej 6.0. Zapowiedział też, że w weekend pierwsi przedsiębiorcy zostaną... »


Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu będą zmienione

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje będą implementacją unijnych przepisów w tym zakresie... »


Limit odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej – terminy

Od 1 stycznia 2021 r. limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 rok. Wobec tego będzie on stosowany dopiero na etapie rozliczenia tych dochodów, w... »


Uważaj, bo za brak sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych poniesiesz konsekwencje

Do 31 stycznia 2021 r. niektórzy podatnicy CIT będą zobowiązani do przekazania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Kto ma taki obowiązek? »


Nie zapomnij o wybraniu właściwej wersji PIT-11 do rozliczeń za 2020 rok

Do 1 lutego br. płatnicy PIT mają czas na wysłanie do urzędu skarbowego PIT-11 za 2020 rok. Natomiast podatnikom powinni przekazać te dokumenty nie później niż 1 marca 2021 r. W tym celu powinni się... »


Uwaga! Są nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w sprawach podatkowych. Stosowne rozporządzenia w tej sprawie, dotyczące wniosku pojedynczego oraz... »


ZUS już zaczął informować płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2020 rok

Płatnicy otrzymają od ZUS informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat  dokonanych w 2020 roku na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). »


Stażyści oraz praktykanci mogą liczyć na ulgę w PIT dla młodych

Od 1 stycznia 2021 roku „zerowy PIT” dla młodych do 26. roku życia obejmuje również przychody uzyskane w ramach umów stażowych, a także umów o praktyki zawodowe. »


Estoński CIT wybierasz na formularzu ZAW-RD

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie nowych wzorów dotyczących opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (estoński CIT). Nowe przepisy weszły w życie 8 stycznia 2021... »


Dział: Zawsze pod ręką

Odpis na ZFŚS

Kwota odpisu podstawowego określa dla Twojej firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli w Twojej firmie został utworzony ZFŚS, to w danym... »


Dział: Kalendarz

20 stycznia 2021 r.

20 stycznia 2021 r. »


Nr 825 - 18 stycznia 2021 r.

Praktyczne zestawienie zmian właściwości urzędów skarbowych od 1 stycznia 2021 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego