Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 828 - 8 lutego 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS dla nowych firm

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek za okres: styczeń-grudzień 2021 r. zapłacą składkę na ubezpieczenia społeczne, która... »


Składki na ZUS dla przedsiębiorców

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące, twórcy, artyści oraz osoby wykonujące wolny zawód same odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne i... »


Dział: Kalendarz

8 lutego 2021 r.

8 lutego 2021 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy można odliczyć VAT z faktur zakupowych dla zamkniętego z powodu pandemii obiektu sportowego

Pytanie Przy szkole działa basen ogólnodostępny, obecnie jest on zamknięty z powodu pandemii. Czy można odliczyć VAT z faktur zakupowych (energii, gaz, środki czystości ), jeżeli nie ma żadnej... »


Czy podatnik świadczący usługi na terenie UE musi zarejestrować się do VAT-UE

Pytanie Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce. Świadczy jako podwykonawca usługi instalacji, montażu turbin wiatrowych itp. na... »


Czy w sytuacji, kiedy pracownik z Ukrainy uzyskał przychód z innych źródeł, trzeba pobrać zaliczki na PIT albo PIT-8AR

Pytanie Jesteśmy pracodawcą wypłacającym zasiłki ZUS. (na dzień 30.11. roku poprzedniego zatrudnialiśmy powyżej 20 osób). Zatrudniamy osoby z Ukrainy na umowę zlecenie. Jedna osoba tak zatrudniona... »


PIT za studentkę. Do kiedy złożyć

Pytanie Zatrudniam 1 osobę na umowę zlecenie – studentkę? Do kiedy muszę złożyć PIT do US i jaki? »


Dział: Nowości

Czynny żal a informacje o cenach transferowych (TPR)

Resort finansów przypomniał na Portalu Podatkowym o możliwości złożenia czynnego żalu w zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) przez osoby, które nie dopełniły w terminie związanych z tym... »


Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych już działa!

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Oznacza to rezygnację z papierowych... »


Do 14 lutego br. został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rząd zdecydował o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem szkół przedszkoli i innych placówek, tym razem do 14 lutego 2021 r. Będzie on przysługiwał na dotychczasowych... »


Uwaga! Opodatkowanie spółek podatkiem CIT zostało przesunięte na maj

Z początkiem tego roku podatnikami CIT stały się spółki komandytowe, które nie były do tej pory w ogóle podatnikami podatku dochodowego. Jedynie wspólnicy spółki komandytowej, tj. komplementariusze... »


Sprawdź, jakie ulgi i odliczenia można zastosować w zeznaniach PIT za 2020 rok

W zeznaniach PIT za 2020 roku wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowe preferencje podatkowe, w tym związane z działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie... »


Ponowne świadczenie postojowe i zwolnienia ze składek ZUS od 1 lutego

Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020... »


Można wysłać meilem pracownikom PIT-11

Zbliżający się termin przekazania informacji podatkowej za ubiegły roku  nie powinien być problemem dla pracodawców-płatników, których większość załogi pracuje zdalnie. PIT-11 można bowiem przesłać... »


Zmiany w rozliczaniu krajowych transakcji łańcuchowych. Poznaj skutki zmian wprowadzonych przez pakiet slim VAT

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują zmiany w VAT, które wprowadził pakiet SLIM VAT. Głównym celem nowych regulacji było ograniczenie obowiązków ciążących na podatnikach, polegających m. in na redukcji... »


Będą składki od przychodów z reklam. Sprawdź, kto od 1 lipca zapłaci nową daninę

Składki z tytułu reklamy mają dotyczyć reklamy konwencjonalnej oraz reklamy internetowej. Dochód ze składek, zgodnie z rządowym uzasadnieniem, ma umożliwić pozyskanie dodatkowych środków... »


Co z amortyzacją w przypadku zawieszonego biznesu z powodu COVID-19

Spółka z o.o., ze względu na pandemię koronawirusa zmuszona była zawiesić działalność gospodarczą. Majątek firmy składa się m. in. z samochodów, które stanowią własność oraz leasingowanych. Czy w... »


E-urząd skarbowy już dostępny dla petentów

Ruszyła platforma e-Urząd Skarbowy. Za pośrednictwem e-urzędu można m.in.: wygenerować JPK_VAT, czynny żal, a także zapłacić podatki i mandaty wystawione przez policję. Sprawdź więcej. »


Dowiedz się, kiedy straty w opakowaniach zwrotnych można zaliczyć do kosztów podatkowych

W niektórych branżach normą jest sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych, które odbiorcy zwracają sprzedawcy. Jednak w praktyce nie zawsze tak się dzieje. Sprawdź, jak takie zdarzenia rozliczać od... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Co z VAT w przypadku udostępniania gminnych pomieszczeń na zajęcia sportowe dla młodzieży

Czy nieodpłatne udostępnienie przez gminę pomieszczeń na zajęcia z dziećmi i młodzieżą podlega opodatkowaniu VAT? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Sprawdź jego stanowisko. »


Wynagrodzenie za usługi dodatkowe – można stosować rozliczanie jak dla usług ciągłych

Jeśli dla usług dodatkowych przewidziano następujące po sobie terminy rozliczeń, to nieuprawnione byłoby przyjęcie, że obowiązek podatkowy dla tych usług nie powstaje z chwilą upływu każdego z okresów... »


Nr 828 - 8 lutego 2021 r.

Upewnij się, co uległo zmianie w mechanizmie podzielonej płatności od 1 stycznia 2021 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego