Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 829 - 15 lutego 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Odpis na ZFŚS

Kwota odpisu podstawowego określa dla Twojej firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli w Twojej firmie został utworzony ZFŚS, to w danym... »


Dział: Kalendarz

Do 15 lutego 2021 r.

Do 15 lutego 2021 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy wystawienie faktury dokumentującej zwrot wydatku na zapłatę podatku od nieruchomości jest prawidłowe

Pytanie Rolnik - podatnik VAT czynny dzierżawi grunt pod wiatraki. Wystawia fakturę za czynsz dzierżawny. Oprócz czynszu dzierżawnego dzierżawca zobowiązany jest do zwrotu podatku od nieruchomości... »


Usługa refakturowania

Pytanie Mam pytanie dotyczące refaktury kosztów poniesionych za podział działki która będzie sprzedana. Wystawiono nam fakturę zwolnioną z VAT za podział działki 12.11.2020 r.  finalna sprzedaż tej... »


Sprawdź, czy zaświadczeniu Z-3 podawać informację o zajęciu komorniczym

Pytanie Czy pracodawca, wysyłając Z-3 do ZUS, w celu wypłaty zasiłku pracownikowi ma obowiązek zawiadomić ZUS o zajęciu komorniczym (niealimentacyjne)? Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości... »


Sprawdź, jak ująć w JPK – WNT od szwajcarskiego dostawcy

Pytanie Zamówiliśmy toner przez internet. Okazało się że towar przyszedł z Niemiec, a faktura wystawiona przez szwajcarów z NIP szwajcarski w PLN bez podatku. Jak rozliczyć taką fakturę w księgach... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Upewnij się co sądzi ZUS na temat obowiązku odprowadzania składek na ZUS od świadczeń medycznych za pracownika na urlopie bezpłatnym

Spółka opłaca swoim pracownikom opiekę medyczną. Jednak czy w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym powinna odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne od wartości świadczeń... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

NSA: Interpretacje podatkowe w sprawie MDR powinny być wydawane

Do niedawna organy podatkowe odmawiały podatnikom wydawania interpretacji w kwestiach dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR). Niedawno NSA wydał ważny wyrok w tej sprawie. Poznaj... »


Dział: Nowości

Ruszyła konsultacja e-faktur

Została przygotowana ustawa, która reguluje zasady wystawiania, posługiwania się i przechowywania e-faktury. Na razie system ma być dobrowolny. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się... »


Deklaracje do urzędu skarbowego wyślesz w łatwiejszy sposób

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być... »


Bez GTU_01 w JPK – wyroby alkoholowe: perfumy i kosmetyki

Obowiązek oznaczania w JPK_VAT dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania... »


Dowiedz się, czy usługi z miejscem świadczenia poza krajem są wliczane do limitu zwolnienia podmiotowego

Zagadnienie to nie budzi poważniejszych kontrowersji czy sporów, ale u niektórych podatników wywołuje wiele problemów praktycznych. Chodzi o zastosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT przy wykonywaniu... »


Sprawdź, o czym warto pamiętać dokonując odpisu kosztów przy środkach trwałych w budowie

Przedsiębiorca realizujący inwestycje budowlane, może mieć wątpliwości, jakie nakłady zaliczyć do wartości środków trwałych w budowie, by potem po zakończeniu prac i przyjęciu obiektu do użytkowania... »


Jak prawidłowo sporządzić roczną korektę VAT za 2020 rok

Podatnicy, którzy obok działalności gospodarczej objętej VAT wykonują także inne czynności niepodlegającą temu podatkowi (lub wykonują także czynności zwolnione z VAT) a w trakcie roku odliczali VAT... »


PIP przeprowadza kontrole w czasie pandemii

Zastępca Głównego Inspektora Pracy przedstawił informację na temat nowych form działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w dobie pandemii. »


Jak dokonywać rozliczeń przy sprzedaży w Internecie przez sklep prowadzący wcześniej działalność stacjonarną

W warunkach trwającej epidemii i licznych obostrzeń z nią związanych obserwujemy wzmożoną sprzedaż w Internecie. Dla wielu firm rozpoczęcie sprzedaży tym kanałem jest jedyną szansą na przetrwanie... »


Poznaj konsekwencje podatkowe zwolnienia z czynszu z powodu pandemii

Spółka wynajmuje lokale w budynku biurowym. Ze względu na pandemię COVID-19 cześć najemców (będących przedsiębiorcami) nie reguluje w terminie czynszu najmu. W niektórych przypadkach spółka podjęła... »


Dlaczego oznaczenia „TP” w nowym JPK sprawiają ciągle sporo kłopotów

„TP” stosuje się w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT do oznaczania transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy... »


Portal podatkowy MF będzie miał nowe funkcje

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje w ostatnich latach nad umożliwieniem elektronicznego przesyłania wszystkich dokumentów, deklaracji przez podatników. Prace te postępują, a teraz skupiają... »


Od 1 lipca 202 1 r. – prosta spółka akcyjna. Dowiedz się więcej o nowym rodzaju spółki w polskim systemie prawnym

Wraz z nowelizacją kodeksu spółek handlowych, ustawodawca wprowadził nowy rodzaj spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną. Z założenia ma ona ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności... »


Już od 15 lutego można składać zeznania PIT za 2020 rok

Od 15 lutego br. podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych będą mogli oficjalnie składać zeznania za 2020 rok.  W zależności od rodzaju formularza, ostateczna datą do dokonania tej... »


Jakie są zasady ustalania dochodu ze sprzedaży firmowej floty samochodowej

Prawie każdy przedsiębiorca w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje do swojej działalności gospodarczej samochody. Coraz częściej są one wykorzystywane na zasadzie umowy leasingu, ale część... »


Sprawdź, jak wypełnić informację roczną dla ubezpieczonego IMIR do 1 marca 2021 r.

W tym roku termin przekazania ubezpieczonym informacji rocznej IMIR za 2020 r. upłynie 1 marca. Ustawowy termin to 28 lutego, ale teraz ostatni dzień lutego przypada w niedzielę, stąd przesunięcie... »


Nr 829 - 15 lutego 2021 r.

Poznaj praktyczne przykłady z wypełnianiem kodów w nowym JPK
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego