Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 831 - 1 marca 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

1 marca 2021 r.

1 marca 2021 r. »


5 marca 2021 r.

5 marca 2021 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Dni ustawowo wolne od pracy

Dni ustawowo wolne od pracy »


Dział: Przykład księgowania

W którym roku firma musi zaksięgować zwolnienie ze składek ZUS otrzymane za 2020 rok

Pytanie W lutym 2021 r. spółka komandytowa otrzymała z ZUS informację o zwolnieniu z opłacenia składek za lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2020 roku. Składki ZUS za te miesiące zostały... »


Upewnij się, jak powinna wyglądać szczegółowa ewidencja w przypadku zużycia materiałów

Zużycie materiałów to grupa kont, która służy do ewidencji księgowej kosztów zużycia materiałów pobranych bezpośrednio z magazynu, jak również oddanych do zużycia bezpośrednio po ich zakupie... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy przedsiębiorca prowadzący działalność posiadający jednocześnie udziały w spółce jawnej może zmienić opodatkowanie na ryczałt

Pytanie Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, posiadam również udziały w spółce jawnej. Dotychczas dochód z działalności gospodarczej oraz dochód z udziału w spółce są opodatkowane podatkiem... »


Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć VAT wynikający z korekty VAT

Pytanie Czy podatnik (od kilku lat czynny podatnik VAT), w sytuacji przejścia na zwolnienie z VAT od 1 stycznia 2021 r. jest zobowiązany do korekty VAT odliczonego z tytułu zakupu w 2020 r... »


Sprawdź, kto może odliczyć ulgę termomodernizacyjną

Pytanie Czy ulgę termomodernizacyjną (zakup paneli fotowoltaicznych) może odliczyć tylko osoba, na którą jest wystawiona faktura, czy również współmałżonek (istnieje wspólnota majątkowa)? Faktura... »


Dział: Nowości

Nowelizacja ustawy o zasiłkach z ubezpieczenia społecznego zbliża się wielkimi krokami

Szykuje się duża nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która ma zmienić także ustawę m.in. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... »


Ważne! Od października 2021 r. rusza Krajowy System e-Faktur

Jak wynika z projektu ustawy przedstawionej przez Ministerstwo Finansów faktury ustrukturyzowane będą wystawiane i otrzymywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu... »


Zostały określone wzory informacji CIT-ISN i PIT-ISN dla spółek nieruchomościowych

Weszły już w życie przepisy określające wzory nowych formularzy CIT-ISN oraz PIT-ISN, które są przeznaczone dla spółek nieruchomościowych w celu składania informacji o wpłaconych do urzędu... »


Sprawdź, jakie wzory deklaracji podatkowych w PIT zostaną uaktualnione

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie z 9 grudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji... »


Fiskus przygląda się twórcom internetowym

Vlogi, blogi, konta w mediach mediach społecznościowych, serwisach internetowych bądź inna działalność internetowa coraz częściej staje się źródłem dużych zarobków, głównie wśród młodych ludzi... »


Twoja firma dokonuje transakcji z Irlandią Północną? Sprawdź, jak oznaczać kod w JPK_VAT z deklaracją

Ministerstwo finansów przekazało ważną informację dla podatników dokonujących transakcji z podmiotami w Irlandii Północnej, dotyczącą stosowania kodów w JPK. »


Uwaga! Kolejne zmiany w VAT. Będzie SLIM VAT 2

Ministerstwo Finansów przygotowało właśnie kolejny pakiet uproszczeń w VAT, tzw. SLIM VAT 2. To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Jak zapowiada resort finansów pakiet przynosi im... »


Rozliczający się emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku

Ministerstwo finansów przypomniało emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz jak najszybciej otrzymać zwrot podatku. »


Do kiedy należy złożyć PIT-28 za rok 2020

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą jak również osiągający przychody z najmu opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych obowiązani są składać odrębne zeznanie, tj. PIT-28... »


Czy wypadkiem przy pracy będzie zakażenie koronawirusem? Sprawdźmy

Czy wypadkiem przy pracy będzie zakażenie koronawirusem? Sprawdźmy »


Uwaga! Na formularz PIT-36 za 2020 rok w wersji elektronicznej trzeba jeszcze poczekać

Jak informuje resort finansów elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje zostanie udostępniony na przełomie lutego i marca 2021 r. »


Upewnij się, kiedy trzeba oznaczyć na fakturze „mechanizm podzielonej płatności”

Czy w ewidencji sprzedaży prowadzonej podatnik może wskazywać oznaczenie „MPP” w odniesieniu do wszystkich transakcji udokumentowanych fakturami VAT zawierającymi oznaczenie „mechanizm podzielonej... »


Ponad milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

W ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). »


Uwaga! Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnich dniach niektórzy klienci ZUS otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłaty i konieczności... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Poznaj ważny wyrok TK w sprawie nieruchomości przedsiębiorcy

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że grunty, budynki i budowle stanowiące majątek prywatny przedsiębiorcy nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. »


Jest ważny wyrok w sprawie wypłaty w trakcie roku zaliczek na poczet zysku spółki komandytowo-akcyjnej

Sprawdź, czy wypłata w trakcie roku zaliczek na poczet zysku komplementariuszom spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu CIT. W tej sprawie wypowiedział się ostatnio NSA. Mając na uwadze... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Sprawdźmy, czy przysługuje odliczenie VAT od inwestycji związanej z rozbudową świetlicy

Organ władzy publicznej będzie uznany za podatnika VAT w dwóch przypadkach, tj., gdy wykonuje czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach jego zadań oraz gdy wykonuje czynności mieszczące się w... »


Sprawdź, czy sfinansowanie studiów studenta będzie dla firmy kosztem podatkowym

Przedsiębiorca nie rzadko zatrudnia w swojej firmie dziecko. Czy wydatki na studia córki będą kosztem uzyskania przychodów w działalności gospodarczej ojca? W tej sprawie ostatnio wypowiedział się... »


Sprawdź, jakie skutki w podatku dochodowym wywołuje udział w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy

Dotychczas organy podatkowe traktowały udział w szkoleniu organizowanym przez samorząd jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu. Czy członkowie samorządów zawodowych mogą się przestać... »


Interpretacja ogólna dotycząca kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych

Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną z 15 lutego (sygn. PT9.8101.3.2020) dotyczącą prawidłowego kwalifikowania do celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Poznaj wnioski... »


Co wynika z interpretacji Ministra finansów w sprawie kart paliwowych

Karty paliwowe, narzędzie do bezgotówkowego zakupu paliw i innych produktów na stacjach jest coraz popularniejszym narzędziem. W praktyce podatnicy mają dużo kłopotów z rozliczaniem transakcji z... »


Nr 831 - 1 marca 2021 r.

Poznaj skutki zmiany umowy leasingu. Są wyjaśnienia Ministra Finansów
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego