Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 833 - 15 marca 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

15 marca 2021 r.

15 marca 2021 r. »


22 marca 2021 r.

22 marca 2021 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość kwot wolnych przy potrąceniach z zasiłków

Przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego), wypłacanych... »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, jak ująć dofinansowanie do wynagrodzenia z powodu COVID-19

Pytanie Firma otrzymała dotację z Wojewódzkiego Urzędu Pracy do wynagrodzenia i składek płaconych przez pracodawcę pomoc z powodu COVID-19. Pracownica zarabia minimalne wynagrodzenie. Jest osobą do... »


Jak zaksięgować polisę

Pytanie Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą prowadzi pełną księgowość. Została zawarta polisa ubezpieczeniowa odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej sprzedaż laptopa byłemu pracownikowi

Pytanie Czy sprzedaż laptopa byłemu pracownikowi (komputer znajduje się w ewidencji środków trwałych) firma musi zaewidencjonować na kasie fiskalnej? Pracownik był zatrudniony do października 2018... »


Dowiedz się, kiedy stosować mechanizm podzielonej płatności na fakturach

Pytanie Wystawiamy faktury sprzedażowe, w których są pozycje podlegające pod załącznik 15 do ustawy o VAT, a także są pozycje nie wchodzące do załącznika nr 15 (na jednej fakturze). Kwota brutto... »


Zwolnienie podmiotowe z VAT a świadczenie usług pomocniczych związanych z odzyskiwaniem podatku

Pytanie Zamierzam podjąć współpracę z firmą zajmującą się odzyskiwaniem podatku z zagranicy. Ma to polegać na przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów związanych ze zwrotem tego podatku... »


Odprawa wojskowa a PIT

Pytanie Spółka musi wypłacić pracownikowi odprawę wojskową, z tytułu powołania do odbycia służby przygotowawczej. Pracownik nie ma jeszcze 26 lat, czy potrąca się podatek PIT z tego... »


Dział: Nowości

Urząd skarbowy będzie mógł prowadzić kontrole na większym obszarze

Ministerstwo finansów przygotowało przepisy, dzięki którym naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli prowadzić kontrole podatkowe oraz czynności sprawdzające na terenie całego województwa... »


Uwaga! Ostrzeżenie przed osobami podszywającymi się pod pracowników MF i US

Na podmiotowej stronie internetowej ministerstwa finansów opublikowano kolejne ostrzeżenie, tym razem  przed telefonami od nieznanych osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa... »


Ministerstwo finansów o braku zastosowania ESEF

Ministerstwo finansów wypowiedziało się na temat braku zgodności sprawozdań finansowych z wymogami ESEF oraz przedstawiło informacje o aktualnym stanie prawnym w zakresie odroczenia ESEF. Z... »


Jakie są skutki podatkowe świadczeń otrzymanych w ramach z tarczy 7.0

Świadczenia z tarczy 7.0 znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Są nimi... »


Podatnicy zyskają więcej czasu na wysłanie CIT-8 za 2020 rok

Minister finansów przygotował rozporządzenie, które przedłuża o 3 miesiące termin złożenia CIT-8 za 2020 rok. Na zmiany mogą liczyć też podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT. Poznaj... »


Zawieszanie postępowań podatkowych – co się zmieni od 1 maja 2021 r.

W Senacie jest projekt zmiany ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada zmiany nie tylko w ustawie o podatku akcyzowym, lecz także w VAT, opłacie skarbowej i... »


Kontrole celno-skarbowe: Minister finansów zadba o lepszą jakość podczas nagrań

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym rozporządzeniem, które ma zapewnić lepsze  utrwalanie obrazu lub dźwięku podczas kontroli celno-skarbowej. Jakie nowe możliwości zyska skarbówka podczas... »


Minister finansów poprawia pomyłkę w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od kas

Właśnie pojawił się projekt zmieniający dopiero co znowelizowane rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aktualne rozporządzenie... »


Pełne umorzenie składek możliwe, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje różnymi instrumentami wsparcia dla podmiotów, które mają problemy z opłacaniem składek. Jedną z form pomocy adresowaną do osób i firm znajdujących się w... »


Resort pracy wyjaśnia status młodocianych pracowników

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wyjaśniło status pracowników młodocianych, którzy na mocy specustawy o COVID-19 zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dowiedz się, czy zwroty towarów wpływają na zwolnienie podmiotowe w VAT

Podatnik prowadził sklep internetowy. Jego sprzedaż przekroczyła nieznacznie limit zwolnienia podmiotowego. Po zrealizowaniu zwrotów dla klientów limit nie został przekroczony. Co ze zwolnienie... »


Zdaniem fiskusa refakturowanie pakietów medycznych niekoniecznie z kasą fiskalną

Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak zamierza dodatkowo sprzedawać we własnym imieniu swoim klientom –... »


Nr 833 - 15 marca 2021 r.

Dowiedz się, w jaki sposób ustalić miejsce świadczenia dla dostaw towarowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego