Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 835 - 29 marca 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

O czym pamiętać składając sprawozdanie finansowe za 2020 rok

Do 30 czerwca 2021 r. osoby prawne i jednostki organizacyjne mają czas na sporządzenie zeznania podatkowego za 2020 rok. Wiele jednostek sprawozdanie finansowe za 2020 rok ma już jednak gotowe. Na... »


Zmiany w opłatach od reklamy już od 1 kwietnia 2021 r.

Wchodzą w życie nowe przepisy o opłatach od reklam alkoholi. Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowej zbiorczej deklaracji DRA. Poznaj szczegóły. »


Wskazówki dotyczące CIT-8 za 2020 rok

Sprawdź, jak ująć w CIT-8 za 2020 rok dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, czy formy wsparcia otrzymane w związku tarczami antykryzysowymi wykazać w CIT-8 albo załączniku  CIT-8/O... »


Sprawozdanie finansowe za 2020 rok: MF jednak przesuwa terminy dla wszystkich jednostek

Ministerstwo Finansów przesunie termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 dla jednostek sektora prywatnego, publicznego, a także organizacji non-profit. Zobacz, ile jednostki... »


Będzie więcej czasu na realizację vouchera turystycznego oraz szykuje się pomoc

Pomoc dla sklepików szkolnych, przedłużenie terminu na realizację vouchera turystycznego, przesunięcie terminu zwrotu wypłat do TFZ oraz umarzanie spłat pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej –... »


Ze strony resortu finansów płyną zachęty dla petentów, aby korzystali online chcąc załatwić sprawy z urzędem skarbowym

Obecnie już wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić online, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy. Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę. Obie usługi dostępne są na... »


Jest już w konsultacji projekt ustawy o fundacji rodzinnej

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało projekt ustawy o fundacji rodzinnej w konsultacjach, który teraz trafił do konsultacji zewnętrznych. Instytucja... »


Informacja dla emerytów i rencistów w sprawie rozliczenia PIT

Jak się okazuje od 2021 roku Ci emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku inaczej rozliczą PIT. Zatem jeżeli świadczeniobiorcy otrzymali od organu rentowego PIT-11A zamiast PIT40-A warto... »


Pracodawcy będą musieli poinformować ZUS o zawodach swoich pracowników

Uwaga! Już od 16 maja br. pracodawcy będą mieli obowiązek informowania ZUS o wykonywanym zawodzie osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W związku z tym zmienią się formularze druków ZUS ZUA i ZUS... »


Uwaga! Nowe robocze wersje struktur logicznych dla informacji TPR

Są nowe, robocze wersje struktur logicznych (schem) dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych TPR-P i TPR-C. Właśnie je udostępnił resort finansów. »


Jest projekt standardu KSR dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku

Projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” został przekazany do publicznej dyskusji przez Komitet Standardów Rachunkowości (KSR... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Poznaj nowy wyrok TSUE. Podatek handlowy jest zgodny z przepisami UE

Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. »


Wyrok TSUE z 18 marca 2021 r.: polskie przepisy dotyczące rozliczania WNT są niezgodne z dyrektywą

Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może... »


Dział: Przykład księgowania

Księgowanie faktury

Pytanie Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest zobligowana w 2021 roku do prowadzenia pełnej księgowości. Nasza firma współpracuje z firmą z Czech. Nasza usługa polega na... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Zakup autobusu z innego kraju UE. Jak należy go potraktować

Pytanie Czy można uniknąć podwójnego opodatkowania przy zakupie autobusu z Hiszpanii? Środek trwały jest z 2008 r., sprzedawca autobusu wystawił fakturę bez VAT. Jakie podatki musi zapłacić podatnik... »


Stawka ryczałtu od przychodu za użyczenie działki do prowadzenia działalności

Pytanie Dwóch partnerów życiowych prowadzi swoją działalność gospodarczą oddzielnie. Partnerka zamierza prowadzić działalność na działce, którą wspólnie zamieszkuje z partnerem życiowym (ma tam... »


Czy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w czasie zasiłku

Pytanie Pracodawca wypłaca niektórym pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego także prowizję od ubezpieczeń. Wypłacana jest ona w różnych kwotach, w zależności od opłaconych polis... »


Jak rozliczyć dochody za zmarłego podatnika

Pytanie W listopadzie 2020 r. zmarł podatnik rozliczający się podatkiem liniowym. Jest ustanowiony zarządca sukcesyjny (żona). Na jakim druku zrobić zeznanie za 2020 r. i kto ma na nim widnieć... »


Dział: Kalendarz

31 marca 2021 r.

31 marca 2021 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Dodatek za pracę w porze nocnej

W 2021 r. wzrósł dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej, który stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy tabelę z wyliczonymi kwotami... »


Nr 835 - 29 marca 2021 r.

Poznaj praktyczne wyjaśnienia, jak są zasady opodatkowania zagranicznych dochodów polskiego podatnika
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego