Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 836 - 6 kwietnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

6 kwietnia 2021 r.

6 kwietnia 2021 r. »


7 kwietnia 2021 r.

7 kwietnia 2021 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy

Znajdziesz tutaj wysokość odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego pracownik doznał wskutek wypadku przy pracy oraz jakie przysługują członkom rodziny pracownika, który zmarł w wyniku... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, kiedy należy transakcje oznaczać EE w nowym JPK_VAT

Pytanie Spółka z o.o. A wystawia refakturę dla sp. z o.o. B za usługi telekomunikacyjne. Czy tego rodzaju transakcja wymaga w JPK_V7 oznaczenia EE w sp. z o.o. A ? Są to usługi telekomunikacyjne typu... »


Czy okresy nieskładkowe należy dokładnie opisać w świadectwie pracy

Pytanie W świadectwie pracy wskazujemy okresy nieskładkowe. Czy mamy obowiązek oprócz daty wskazać przyczynę nieobecności (np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłek choroby) czy tylko wskazać... »


Czy dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności w związku z COVID-19 stanowi przychód podatkowy

Pytanie Czy dotację otrzymaną na podstawie art.15zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób... »


Czy z ulgi na dziecko skorzysta 26-letni pracownik

Pytanie Podatnik (kawaler), który nie ukończył jeszcze 26 lat, był zatrudniony w roku 2020 na umowę o pracę i korzystał z ulgi dla młodych. Od jego wynagrodzenia były odprowadzane składki ZUS i... »


Jak powinien rozliczyć się Polak pracujący na Islandii

Pytanie Mieszkam w Polsce. W 2020 roku od stycznia do listopada pracowałem w Islandii. W Polsce brak przychodów. Czy mam obowiązek złożyć zeznanie PIT-36, jeżeli tak, to jak powinienem się rozliczyć... »


Kiedy podatnik prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć sprawozdanie finansowe

Pytanie Czy działalność gospodarcza na księgach handlowych ma też odroczone sprawozdanie finansowe o 3 miesiące? Co sporządza przedsiębiorca do zatwierdzenia sprawozdania? Jakie dokumenty oprócz... »


Dział: Przykład księgowania

Wykazywanie w ewidencji księgowej dofinansowania z urzędu pracy

Pytanie Proszę o informacje jak wykazać w ewidencji księgowej na koniec roku 2020 otrzymane z urzędu pracy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników? »


Dział: Nowości

Jakie będą zmiany w składce wypadkowej od 1 kwietnia 2021 r.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. obowiązuje nowy rok składkowy dla ubezpieczenia wypadkowego. Upewnij się, jaka jest wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2021 r. »


Uwaga! Jest rozporządzenie, które wydłuża termin złożenia CIT-8 za 2020 r.

W Dzienniku Ustaw z 29 marca 2021 r. opublikowano rozporządzenie, które przesuwa z 31 marca na 30 czerwca termin złożenia CIT-8 za 2020 rok. »


Wierzyciele wyślą elektronicznie tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego

Już od 30 kwietnia 2021 r. wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. »


Dowiedz się, jak podatnicy oceniają system podatkowy w Polsce. Poznaj raport KPMG

Ceny transferowe, zbyt duża liczba wymaganych deklaracji i informacji, rozliczenia VAT, pobór podatku u źródła od płatności za granicę – te zagadnienia sprawiają podatnikom najwięcej problemów - tak... »


Ważne! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 11 kwietnia

W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje wydłużony o kolejne dwa tygodnie – do 11 kwietnia br. »


Od 1 marca uległa zmianie wysokość kwot wolnych przy potrąceniach z zasiłków

Przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego), wypłacanych... »


Już od października będą zmiany w obrocie międzynarodowym: SLIM VAT 2

Resort finansów ogłosił propozycję zmian w ramach projektu SLIM VAT 2. Sprawdź, jakie zmiany zapowiada MF w rozliczaniu VAT? »


Rozliczenia straty podatkowej CIT 2021. Sprawdź, co z działaniami restrukturyzacyjnymi

Od 2021 roku MF ograniczyło możliwość rozliczania straty podatkowej. Mowa o sytuacji, gdy firma przejęła inny podmiot lub został wniesiony do niej aport w formie przedsiębiorstwa lub wkład... »


Jak pracodawca powinien naprawić błąd, kiedy pomimo obowiązku nie odprowadził składek ZUS

Jeżeli zakład pracy, na skutek błędu, nie pobrał w ubiegłym roku składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić ze środków zatrudnionego, wówczas nie... »


Od 1 lipca nowe zasady składania wniosków o wpis do KRS

Z początkiem lipca br. zmienią się  zasady składania wniosków o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Część wnioskodawców będzie musiała robić to elektroniczne, natomiast pozostałym nadal... »


Będą zmiany w opodatkowaniu samochodów podatkiem akcyzowym

1 lipca br. wejdą w życie przepisy modyfikujące zasady opodatkowania akcyzą samochodów osobowych. Zmiana spowoduje konieczność wprowadzenia nowych wzorów formularzy obowiązujących w tym... »


Co możesz odliczyć w rocznym PIT – ulga termomodernizacyjna 2020 r.

Ulga termomodernizacyjna to nowa preferencja podatkowa, która umożliwia podatnikom rozliczenie w zeznaniu rocznym wydatków przeznaczonych na termomodernizację budynków. Podatnicy, którzy są... »


Od 1 lipca br. zacznie działać Krajowy Rejestr Zadłużonych

Już za kilka miesięcy każdy będzie mógł łatwo sprawdzić w Internecie, czy dany podmiot jest wiarygodny finansowo. Taką możliwość stworzy Krajowy Rejestr Zadłużonych, który ma być powszechnie dostępną... »


Świąteczne kartki z życzeniami dla kontrahentów w kosztach firmy

W obrocie gospodarczym ugruntowaną praktyką jest wysyłanie do kontrahentów okolicznościowych kartek życzeniami, w tym także z okazji Świąt Wielkanocnych. Organy podatkowe nie powinny kwestionować... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Uwaga! Nie można kontrolować pracodawcy kilka razy pod rząd

Zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u tego samego pracodawcy obowiązuje także organy Państwowej Inspekcji Pracy. PIP nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie... »


Nr 836 - 6 kwietnia 2020 r.

Poznaj nowy harmonogram obowiązków sprawozdawczych za 2020 rok
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego