Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 786 - 27 kwietnia 2020 r.

Spis treści

Dział: Nowości

Uwaga! Kasy online w branżach gastronomicznej i hotelarskiej będą dopiero w 2021 roku

Resort Finansów poinformował na Portalu Podatkowym o nowym terminie obowiązku instalacji fiskalnych kas online w niektórych branżach. »


Darowizny laptopów i tabletów z 0% stawką VAT będą do 30 czerwca

Zostanie wprowadzona tymczasowa stawka 0% na darowizny laptopów i tabletów na rzecz placówek oświatowych oraz w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym. Tak wynika z projektu... »


Objaśnienia MF w sprawie ulgi dla młodych w PIT i samochodu osobowego w działalności

Są nowe objaśnienia na temat stosowania tzw. ulgi dla młodych („zerowego PIT”), a także dotyczącymi zasad wykorzystywania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Można je znaleźć na... »


Daninę za 2019 rok podatnicy powinni uiścić w terminie

Możliwość późniejszej zapłaty i złożenia zeznania nie dotyczy tzw. daniny solidarnościowej. Oznacza to, że taką daninę za 2019 rok podatnicy powinni uiścić w terminie do 30 kwietnia br. tak można... »


Są nowe wzory niektórych formularzy podatkowych CIT

Obwiązują już przepisy, na podstawie których zostały zmienione wzory CIT-8, CIT-8AB, CIT-8/O, CIT/BR, CIT/8S, CIT/8SP, CIT/PGK, CIT/IP, CIT/WW. Pojawiły się również dwa nowe formularze, tj.  CIT/WZ... »


Poznaj wskazówki ZUS dotyczące tarczy 2.0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie wskazał na nowe rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 tzw... »


Upewnij się, na jakie wsparcie z ZUS możesz liczyć w ramach tarczy antykryzysowej

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Pierwsze regulacje w tym... »


Dowiedz się, czy można łączyć dwie formy pomocy

Sprawdź, czy firma ubiegająca się o zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące może jednocześnie korzystać ze świadczenia postojowego. »


Sprawdź, czy za PIT za 2019 rok złożony po 30 kwietnia podatnicy zapłacą odsetki od zaległości podatkowych

20 kwietnia br. pojawił się nowy projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób... »


Czy tarcza 2.0 wprowadziła zmiany w ustawach o podatku dochodowym

Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 (Dz.U. poz. 695) zwana tarczą antykryzysową 2.0 już obowiązuje. Sprawdźmy... »


Do 26 kwietnia br. został wydłużony okres pobierania zasiłku opiekuńczego w związku z koronawirusem

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 26 kwietnia 2020 r.  Niedawno zmieniły się również zasady korzystania z... »


SN: Oświadczenie pracownika o przyjęciu odpowiedzialności nie wystarcza

Pracodawca, który oskarżył pracownika o kradzież w jego firmę powinien wykazać wielkość poniesionej straty, jej związek z działaniem lub zaniechaniem pracownika oraz jego winę. Poznaj najnowszy... »


Dział: Przykład księgowania

Jak ująć w rejestrze VAT i w PKPiR faktury korygujące?

Pytanie 31 grudnia 2019 r. spółka cywilna zakończyła działalność i wyrejestrowała się z VAT. W lutym 2020 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą jego przychód za 2019 r. (faktura zwiększa przychód... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy zleceniobiorca nie wykonujący od kwietnia zleceń może się ubiegać o świadczenie postojowe

Pytanie Osoba wykonywała pracę na podstawie zawieranej co miesiąc kolejnej, nowej umowy zlecenia. Zleceniodawca jednak nie zdecydował się zawrzeć kolejnej umowy na kwiecień. Czy osoba ta może ubiegać... »


Co z zaliczką na podatek w przypadku zwolnienia ze składek

Pytanie Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam jednego pracownika. Skorzystam ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za miesiąc marzec-maj. Jak należy wyliczyć kwotę zaliczki na podatek... »


Czy podatnik może się zwrócić do fiskusa o odroczenie terminu płatności VAT za I kwartał 2020 r. lub rozłożenie kwoty tego podatku na raty

Pytanie Czy w obecnej sytuacji stanu epidemicznego mogę wystąpić do urzędu skarbowego z prośbą o odroczenie zapłaty podatku VAT za pierwszy kwartał 2020 r. lub rozłożenie na raty, czy najlepiej... »


Co zrobić z fakturą, gdy brak jest paragonu

Pytanie Wystawiona została faktura dotycząca sprzedaży towaru handlowego na osobę fizyczną z pominięciem zarejestrowania sprzedaży w kasie fiskalnej tzn. bez paragonu fiskalnego. Miało to miejsce w... »


Praca w domu a rozliczanie wydatków

Pytanie Podatnik pracuje w trybie home office ze względu na pandemię. Czy w związku z tym przy braku zmian w umowie, jeśli chodzi o miejsce wykonywania usług, może zaliczyć do kosztów podatkowych... »


Dział: Kalendarz

27 kwietnia 2020 r.

27 kwietnia 2020 r. »


30 kwietnia 2020 r.

30 kwietnia 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus)

Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje mały ZUS „plus”, czyli zmodyfikowana wersja funkcjonującej do 31 stycznia 2020 r. ulgi polegającej na opłacaniu składek od podstawy uzależnionej od skali prowadzonej... »


Nr 786 - 27 kwietnia 2020 r.

Jak rozliczyć listy płac i dokonać księgowania składek ZUS, kiedy firma korzysta ze zwolnienia z opłacania należności składkowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego