Pytanie: Rozliczam spółkę z o.o., vatowca. Spółka otrzyma od urzędu miasta (jednostki samorządu terytorialnego) aport na podstawie aktu notarialnego w skład, którego będą wchodziły grunty, budynki i budowle. Czy aport należy ująć w ewidencji VAT? Jakie są skutki podatkowe otrzymania aportu? »
Pytanie: Firma, którą rozliczam, realizuje transakcję sprzedaży polegającą na tym, że wysyłka towarów będzie do kraju spoza UE (Chorwacja i inne kraje bałkańskie), a zamówienie i zapłata nastąpi od firmy austriackiej. Transakcję tę sklasyfikowałam jako eksport pośredni. Czy faktura ma być wystawiona na firmę austriacką czy chorwacką? Jeśli... »
Pytanie: Na jakich kontach ująć fakturę za zakup i montaż monitoringu, który jest wykorzystywany przy dystrybutorze paliwa na terenie zakładu? »
Pytanie: Rozliczana przeze mnie firma sprzedaje meble ogrodowe. Odbiorcą jest polska spółka z o.o., zaś meble dostarczane są do Szwajcarii (do szwajcarskiej spółki-siostry). Posiadam potwierdzenie wywozu IE-599, które jest wystawiane na nas jako nadawcę towaru. Fakturę na wysłany towar wystawiam na polską spółkę z o.o. Czy prawidłowo traktuję... »
Pytanie: Po jakim kursie, w celu rozliczenia VAT, przeliczyć fakturę eksportową, gdy data wystawienia to 6 maja 2009 r., a data sprzedaży 8 maja 2009 r.? Faktura wystawiona została za wcześnie, ale takie sytuacje się zdarzają. »
Pytanie: Czy wystawiając fakturę za sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (faktura opiewa np. na 30 zł) można w uwagach na fakturze wpisywać, ile klient musiałby zapłacić za naprawę samochodu, wartość części i robocizny (np. 5.000 zł). Czy takie adnotacje na fakturze są dozwolone? »
Pytanie: Jestem organizatorem konferencji naukowej trwającej 3 dni. W związku z tym cena za udział w konferencji obejmuje również wyżywienie i nocleg. Czy wystawiając fakturę za całość (czyli udział w konferencji) jest ona zwolniona z VAT? »
Pytanie: Co należy zrobić, jeżeli pracownik błędnie wybił na kasie fiskalnej usługę z 22% stawką VAT, po czym dokonał korekty, wystawiając fakturę VAT na 7%. Co jest ważniejsze - paragon i miesięczny raport fiskalny, czy faktura? Jeżeli mam fakturę z podpiętym paragonem, to co powinnam wpisać w ewidencji sprzedaży - fakturę VAT i sprzedaż usługi... »
Pytanie: Rozliczam spółkę jawną, prowadzę KPiR według zasady memoriałowej. Jesteśmy firmą transportową. W jakim miesiącu ująć faktury sprzedażowe, jeżeli data wystawienia jest np. z lipca, a data sprzedaży jeszcze z czerwca? Z jakim dniem zaksięgować fakturę zakupową, jeżeli data wystawienia to np. 26 czerwca, a fakturę otrzymałam w lipcu? Czy... »
Pytanie: W grudniu 2004 r., w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, kupiłam samochód osobowy z homologacją ciężarową. Ponieważ nie spełniał on warunków wzoru Lisaka skorzystałam z możliwości odliczenia jedynie 6.000 zł VAT. Obecnie chcę zamknąć działalność gospodarczą i sprzedać samochód. Z jaką stawką VAT powinnam wystawić... »
Pytanie: Rozliczana przeze mnie firma (karta podatkowa, VAT) otrzymała refundację z powiatowego urzędu pracy na stworzenie nowego stanowiska pracy. Czy można odliczyć VAT z faktur zakupowych dotyczących refundacji? Czy firma musi rozliczyć przychód z tej refundacji? »
Pytanie: Jestem główną księgową w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Chcemy sprzedać jeden z naszych budynków, który użytkujemy od 30 lat. Posiadamy stosowne pozwolenia. Jak opodatkować taką sprzedaż podatkiem VAT? Budynek jest używany, szkoła go nie kupiła, lecz dostała i VAT nie był odliczany. Podstawowa działalność szkoły... »
Pytanie: Jeden z kontrahentów zalega z zapłatą należności za wykonane usługi z 2008 r. Wynika to z trzech faktur. Na jedną z tych faktur posiadam sądowy nakaz zapłaty oraz postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Czy na podstawie posiadanego postanowienia... »
Możliwość przechowywania kopii faktur papierowych w formie elektronicznej stanowiłoby istotne ułatwienie dla podatników wystawiających duże ilości faktur. Czy jest to dopuszczalne? Sprawdź, jak w kwestii tej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 listopada 2009 r. (sygn. I FSK 1169/08, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl... »
Jeśli jednostka przeprowadza operacje gospodarcze z kontrahentem zagranicznym, zwykle nie pojawiają się już wątpliwości co do prawidłowości tej operacji. Natomiast w sytuacji, gdy krajowy kontrahent proponuje rozliczenie dokonane w walucie obcej, zaczynamy się zastanawiać, czy taka operacja jest możliwa i w jaki sposób należy rozliczyć ją w... »
Jednym z warunków odliczania podatku z faktur VAT RR jest dokonanie zapłaty należności za produkty rolne. Wątpliwości budzi kwestia, czy w przypadkach dokonywania zapłaty w ratach podatnicy (nabywcy produktów rolnych) mogą dokonywać proporcjonalnych odliczeń z faktur VAT RR. Wyrok w tej sprawie wydał 9 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w... »
Pytanie: Spółka cywilna - podatnik VAT świadczy usługi informatyczne oraz sprzedaje towary informatyczne. Zakupiono m.in.: zaciskarkę wtyków - 31 zł; tester kabli - 27 zł; router - 229 zł; dysk twardy - 245 zł. Ceny wyrażone są w wartości netto. Router i twardy dysk stanowią komplet. Czy wymienione towary, przy prowadzeniu KPiR, można zaliczyć... »
Pytanie: Otrzymałam fakturę wystawioną przez zakład oczyszczania za pozostawienie w gotowości do odbioru odpadów medycznych (ze stawką 22%). Czy fakturę tę powinnam zaksięgować w ewidencji VAT w dniu jej otrzymania, czy zgodnie z terminem płatności? »
Pytanie: Spółka z o.o. ma zamiar dokupić program komputerowy do obiegu elektronicznego faktur. Czy zgodne będzie z ustawą o rachunkowości nie zamieszczanie na rewersie oryginału faktury opisu, kontroli pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym, dekretu oraz zatwierdzam do wypłaty? Powyższe informacje spółka ma zamiar zamieszczać na... »
Pytanie: Firma budowlana, którą rozliczam świadczyła usługi budowlane w Warszawie i pracownicy byli zakwaterowani w hotelu. Firma również opłacała fakturę za wyżywienie tych pracowników. Czy mając fakturę za hotel i za wyżywienie można odliczyć od niej VAT? »
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT. Firma, z którą współpracuję chce, żeby faktury były wystawiane w walucie obcej (w euro), jak również chce się ze mną rozliczać w euro. Jak powinna wyglądać taka faktura? Po jakim kursie mam przeliczać VAT na złote? Jak obliczać różnice kursowe z takich... »
Pytanie: Rozliczam agencję celną, która zajmuje się spedycją lotniczą, drogową oraz morską. Firma z Holandii wystawiła nam 2 faktury (zamieściła swój VAT UE oraz nasz). Faktura pierwsza dotyczy wysłania przesyłki lotniczej do Amsterdamu, a druga przepakowania, odprawy, opłat lotniskowych i wysłania tego towaru z Amsterdamu do Australii (transport... »
Pytanie: Jak prawidłowo rozliczyć fakturę dotyczącą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Faktura jest wystawiona w złotówkach, towary zwolnione z VAT w kraju wysyłki. Faktura nie zawiera stawki VAT (nawet 0%). Jak zakwalifikować taką fakturę? Jak wystawić fakturę wewnętrzną dla celów VAT, skoro wystawiona jest ona w złotówkach? Jaki kurs... »
Pytanie: Rozliczana przeze mnie firma dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od kontrahenta z Niemiec. Fakturę dokumentującą WNT, wystawioną 20 września 2009 r. zaewidencjonowałam w księgach rachunkowych 29 września 2009 r. W tym samym dniu na potrzeby podatku VAT wystawiono fakturę wewnętrzną w rejestrze sprzedaży i zakupu z wyliczonym... »
Pytanie: Chociaż nie ma już obowiązku podawania symbolu PKWiU przy wystawianiu faktur, chyba że jest to sprzedaż zwolniona, to nasi odbiorcy faktur chcą mieć na wystawionej fakturze podany symbol PKWiU, również w przypadku sprzedaży opodatkowanej 7% i 3% stawkami. Czy w związku z tym od 2010 r. mam się posługiwać w takim przypadku PKWiU z 1997... »
Pytanie: Rozliczam osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która korzysta z telefonu w celach służbowych i prywatnych. Faktura za telefon jest wystawiana na nazwę i NIP działalności gospodarczej. Czy można odliczyć cały VAT z takiej faktury, czy należy wydzielić wartość netto rozmów służbowych oraz prywatnych i wówczas odliczać VAT tylko od... »
Pytanie: Dokonałem zakupu towaru handlowego z Chin. Kontrahent wystawił fakturę w walucie obcej w dwóch pozycjach: towar i koszty wysyłki. Została dokonana przedpłata za ten towar. Następnie towar został zatrzymany w urzędzie pocztowym, gdzie naliczono mi VAT za ten towar. Otrzymałem dokument, w którym jest wartość celna towaru wraz z VAT. W jaki... »
Pytanie: W dniu 16 stycznia 2010 r. została zamknięta działalność gospodarcza. Z tą datą nastąpiło również wyrejestrowanie z VAT. Po zakończeniu działalności przychodzą faktury z datą po 15 stycznia 2010 r., na których podano, że dotyczą okresu prowadzenia działalności. Czy można w takiej sytuacji odliczyć podatek VAT? Rozumiem, że ostatnią... »
Ministerstwo Finansów przed długi czas zajmowało negatywne dla podatników stanowisko w kwestii dopuszczalności przesyłania faktur mailem. Do zmiany zdania nie przekonał fiskusa nawet niedawny wyrok NSA, korzystny dla podatników. Na pomoc podatnikom przyszła jednak Komisja Europejska, która chce ujednolicić w państwach Unii Europejskiej przepisy... »
Od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy mogą wysyłać faktury drogą elektroniczną bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, czy drukowania. Stanowi to prawdziwy przełom i znaczne ułatwienie. Jedyne warunki, jakie przedsiębiorcy muszą spełnić to zapewnienie autentyczności pochodzenia (pewność co do tożsamości dokonującego... »
Nowe rozporządzenie wprowadza m.in. nowe zasady dotyczące przechowywania faktur. Zgodnie z rozporządzeniem podatnicy mają obowiązek przechowywania faktur, faktur korygujących, a także duplikatów tych dokumentów, do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Do obowiązków podatników należy również wymóg przechowywania ww... »
Pytanie: W 2009 r. współpracowaliśmy z kontrahentem w Holandii i otrzymaliśmy od niego dużo faktur. Współpraca została zakończona i w grudniu 2010 r. dostaliśmy tzw. credit note (faktura ujemna) na różnicę, jaką byliśmy winni kontrahentowi. Jednak nie odnosi się ona do konkretnej faktury, tylko do całości rozliczeń. Czy mogę wprowadzić taką fakturę... »
Pytanie: Duplikat faktury wystawiono 12 stycznia 2011 r. (data wystawienia pierwotnej faktury to 20 grudnia 2010 r., data sprzedaży 4 stycznia 2011 r., która do nas nie dotarła). Jak wobec tego prawidłowo i w jakim okresie ująć fakturę leasingową za czynsz? »
Jeżeli podatnik rozliczył VAT z faktury, która nie dokumentuje rzeczywistej dostawy, organ podatkowy może pozbawić go prawa do odliczenia. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 24 marca 2011 r., I FSK 589/10. »
Faktury korygujące niemal od zawsze budzą wątpliwości podatników i księgowych. Dlatego też dowiedz się - na przykładach - jak je prawidłowo księgować. »
Rozstrzygnięcie organów pozbawiające spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego w fakturach z tytułu usług montażu gazowych podgrzewaczy wody było uzasadnione, albowiem transakcja ta, jako stanowiąca nadużycie, zawierała parametr ceny nieodpowiadający rzeczywistości. »
Wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja dotyczyła tego, czy na fakturach można używać skróconej nazwy firmy. »
Pytanie: Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę dokumentującą zakup prętów z brązu (PKWiU 24.44.13.0). Jest na niej naliczony podatek VAT 23%, jednak takie PKWiU znajduje się w wykazie towarów, o których mowa w art.17, ust.1 pkt 7 ustawy o VAT (odwrotne obciążenie). Czy jest to więc ewidentna pomyłka sprzedawcy, który źle wystawił fakturę, czy mimo... »
W większości faktur zakupowych ich wystawcy wpisują swoje dane jako sprzedawca, a nie jako podatnik (tak jak stanowią przepisy o wystawianiu faktur VAT). Czy to jest błąd, który też powinien być korygowany notą przez nabywcę? Czy VAT z faktur zakupowych wystawionych przez osoby fizyczne lub spółki cywilne, na których nie zawarto w nazwie... »
Pytanie Otrzymaliśmy fakturę zakupu dotyczącą usługi leasingu. Faktura wystawiona została 30 grudnia 2014 r., a data sprzedaży/data wykonania usługi to styczeń 2015 r. W którym momencie powinniśmy zaksięgować fakturę w koszty podatkowe: pod datą wystawienia w 2014 roku, czy pod datą sprzedaży/datą wykonania usługi w 2015 roku? »
Pytanie W sierpniu spółka otrzymała fakturę o nr 21 dotyczącą zakupu. Zarejestrowała ją w rejestrze zakup, ujęłam w deklaracji VAT-7 za sierpień oraz zapłaciła przelewem. Kontrahent w październik zażądał dopłaty do faktury, ponieważ za mało spółka zapłaciła. W trakcie wyjaśnienia okazało się, że kontrahent w swoich księgach miał fakturę o tym... »
Wielu księgowych a szczególnie ich klientów ma wątpliwości, co do kwalifikacji niektórych dokumentów księgowych. Które z nich są fakturą a które nie? I jak usprawnić pracę przy ich księgowaniu? »
Pytanie Fundacja zgodnie ze swoim statutem prowadzi działalność odpłatną – zajęcia terapeutyczne dla rodzin. Za co otrzymuje wpłaty na rachunek bankowy (jak i w gotówce) od uczestników tych zajęć. Czy należy wystawiać faktury za te wpłaty? W jaki sposób ewidencjonować te wpłaty w księgach rachunkowych? Czy wystarczy na kontach: 130/rachunek... »
Statutowe czynności fundacji podlegają opodatkowaniu, jedynie wówczas, gdy są one realizowane za odpłatnością. Jednak, jeśli fundacja prowadzi działalność statutową odpłatną to może skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty, oczywiście w sytuacji, gdy jej obroty w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły 150.000 zł. Jeżeli jej... »
Pytanie Prowadzę biuro rachunkowe. Jak zaksięgować fakturę sprzedaży, dla której forma płatności brzmi : „Rozliczenie barterowe”? Czy powinnam dołączyć do dokumentów umowę dotyczącą tego barteru, jakie dokumenty powinny jeszcze do mnie dotrzeć, żeby rozliczyć rozrachunek? »
Twoja spółka powstała w wyniku przekształcenia ze spółdzielni pracy? Sprawdź, jakie dane podawać na wystawianych duplikatach. »
Pytanie Wystawiliśmy naszemu kontrahentowi fakturę VAT za wykonane usługi w walucie PLN. Kontrahent zapłacił za fakturę w EURO (kwotę PLN przeliczył po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego płatność i tak przeliczoną kwotę EURO zapłacił). Proszę o podanie schematu księgowania faktury przychodowej, płatności i jej rozliczenia, różnice... »
W stanowiskach organów podatkowych oraz sądów administracyjnych dominuje pogląd, że różnice kursowe uwzględniane w rozliczeniu podatkowym występują jedynie wtedy, gdy zarówno samo zobowiązanie, jak i jego zapłata wyrażone są w walucie obcej. Jak wobec tego zaksięgować fakturę wystawioną w złotówkach, a zapłaconej w euro? »
Nawet na 25 lat będzie można pójść do więzienia za wystawianie pustych faktur. Do sejmu trafił właśnie projekt ministra sprawiedliwości, którego celem ma być walka z wyłudzeniami VAT. Sprawdź szczegóły. »
Pytanie Czy w JPK należy ująć tylko obrót dokumentowany za pomocą faktur VAT, czy także obrót dokumentowany paragonami albo notami księgowymi? Czy dla paragonów i ewentualnie not przygotowane zostaną osobne struktury JPK? »
Pytanie Spółka wraz z drugą spółką z o.o. zamówiła raport od kancelarii prawnej dotyczący możliwości i skutków połączenia obydwu firm. Faktury zostały wystawione zgodnie z umową, w której po połowie obie firmy zostały obciążone kosztami. Czy przysługuje odliczenie VAT naliczonego od takiej faktury? Spółki są czynnymi podatnikami VAT... »
Będzie możliwość przeniesienia określonych dowodów księgowych przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego na informatyczne nośniki danych. Takie uprawnienia otrzymają NGO i inne podmioty. Poznaj szczegóły. »
Fakturę można anulować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sprawdź, jak w praktyce to zrobić. Na ten temat wypowiedział się już organ podatkowy. Poznaj szczegóły. »
Pytanie Spółka z o.o. otrzymała faktury wzywające do zapłaty zaliczki/przedpłaty od kontrahenta unijnego. Po ich otrzymaniu dokonano przedpłaty, dostawa towaru nastąpi po dwóch miesiącach. Nie otrzyma po dostawie żadnej faktury ostatecznej, bo w Danii nie praktykują takiego dokumentu? Jak wykazać operacje w deklaracji VAT? »
Pytanie Czy faktura dokumentująca sprzedaż wysyłkową musi zawierać pełne dane odbiorcy? Czy może wystarczy jako odbiorcę podawanie ogólnie, np "odbiorca sprzedaży wysyłkowej". Czy też za każdym razem należy wprowadzać do systemu nowego kontrahenta z jego pełnymi danymi? »
Pytanie Firma A sprzedaje towar firmie B. Faktury wystawiane są co drugi dzień na kwotę około 10-13 tys. zł. W miesiącu jest to kwota około 150 tys. zł. Czy w 2017 roku faktury te mogą być płacone gotówką? »
Pytanie Posiadamy stacje paliw, paliwa sprzedajemy między innymi firmom transportowym. Paliwo wydawane jest na podstawie dokumentu WZ, a dopiero na koniec tygodnia wystawiana jest faktura do tych wydań. Wartość takiej faktury jest powyżej 15.000 złotych. Czy płatność za tą fakturę powinna nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego czy może być... »
Pytanie Prowadzimy niepubliczny specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, który utrzymuje się wyłącznie z dotacji starostwa oraz z refundacji za dożywianie dzieci, które na podstawie decyzji MOPS lub GOPS są uprawnione do darmowych obiadów. Działalności gospodarczej nie prowadzimy, nie jesteśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Dotychczas... »
Pytanie Jak mam zaksięgować fakturę, na której wyszczególnione są elementy składowe zamontowanego monitoringu, typu kamery, zasilacz, rejestrator, telewizor itp. (czy w § 4210) oraz wyszczególniony na fakturze montaż monitoringu (czy w § 4300)? Czy należy zaksięgować na koncie 013 odrębne elementy, czy też należy potraktować całość jako jeden... »
Pytanie Nabyłam towar od spółki niemieckiej, jestem podatnikiem VAT czynnym. Spółka niemiecka sprzedała mi towar w Polsce, towar został przewieziony do magazynu w Polsce. Jak ma wyglądać faktura? Jak ją rozliczyć pod względem VAT? »
Pytanie Spółka cywilna osób fizycznych podpisała z urzędem pracy w dniu 13 marca 2017 r. umowę o 100 % sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracownika na kurs języka angielskiego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Kwota ta wpłynęła na... »
Pytanie Reprezentuję spółkę jawną i mam następujące pytanie czy możemy wykonać usługę budowlana jeżeli w Krajowym Rejestrze Sądowym, w przedmiocie działalności pozostałej mamy wpis: 96,09 Z pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana; 46, 73 Z sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego. Usługa... »
Pytanie W styczniu 2017 r. została przez pomyłkę wystawiona dwa razy ta sama faktura VAT za usługę. Do klienta została wysłana tylko jedna. Druga pomyłkowo wystawiona została skorygowana do zera w marcu 2027 r. Zarówno ta błędnie wystawiona faktura i jej korekta widnieją tylko u nas w systemie księgowym. Czy klient także powinien dostać te... »
Pytanie Otrzymaliśmy od klienta, który jest naszym odbiorcą towaru, fakturę tytułem usług zewnętrznych. Powodem obciążenia są opłaty za przestoje w naszej produkcji, które miały wpływ na opóźnienie przez nas dostawy towaru to tego klienta, opłata jest ustalona za cały 2016 r. Klientem, który wystawił dla nas fakturę, jest firma z Austrii, w... »
Pytanie Podpisaliśmy z kontrahentem umowę na zakup produktów. W zamian za udzielenie wyłączności kontrahent zobowiązuje się zapłacić nam wynagrodzenie w określonej wysokości. Czy w związku z tym możemy wystawić notę księgową czy powinna to być faktura? »
Pytanie Firma X wystawiła nam faktury na wykonanie usługi i zakup materiałów. Ze względu na nieprawidłowo wykonaną pracę, nie zapłaciliśmy firmie X za ostatnią fakturę (zakup materiałów). Po 150 dniach dokonano korekty VAT naliczonego. Po przeglądzie gwarancyjnym spisano protokół z którego wynika, że kwota z niezapłaconej faktury zostanie... »
Pytanie Nasza spółka (działająca w branży deweloperskiej) brała udział w dwudniowych targach. Z tego powodu dwóch pracowników i prezes zarządu nocowali w hotelu i otrzymali fakturę za usługę hotelową. Czy ta faktura będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu dla spółki? »
Pytanie W połowie lutego dostaliśmy fakturę korygującą do faktury z grudnia 2016 roku. Była to korekta wystawiona błędnie, gdyż na fakturze grudniowej nie znajdowały się skorygowane pozycje. W związku z tym nie zaksięgowaliśmy korekty w styczniu, gdyż nie było uszczuplenia podatkowego i napisaliśmy do firmy, która tą korektę wystawiła z prośbą o... »
Pytanie Klient (osoba fizyczna) po otrzymaniu paragonu poprosił o wystawienie faktury do paragonu. Następnie okazało się, że wkradła się pomyłka i trzeba to skorygować. Czy w takim wypadku wystarczy korekta samej faktury do paragonu, czy trzeba korygować i fakturę i paragon? »
Pytanie Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego, otrzymaliśmy fakturę za naprawę kserokopiarki. Na fakturze widnieją dwie pozycje naprawa i dojazd. Czy prawidłowo postąpię, jeśli zaksięguję dwie pozycje w dwóch paragrafach: 4270 naprawa, a w 4300 dojazd? »
Pytanie Sklep uznał zwrot towaru (czajnika) zakupionego w 2016 r. Od faktury odliczaliśmy VAT i wystawił nam fakturę korektę. Jak należy zaksięgować taką korektę w tym roku i co z VAT? »
Aby dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT trzeba spełnić ustawowe warunki. Dowiedz się, cz w sytuacji, gdy na fakturze dokumentującej dokonaną transakcję nie umieszczono numeru NIP nabywcy przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT. »
Organy podatkowe nie mogą pozbawiać nabywców prawa do odliczenia VAT, w sytuacji gdy sprzedawca został wykreślony z rejestru podatników VAT - orzekł unijny Trybunał. Poznaj skutki tego wyroku dla polskich przedsiębiorców. »
Unijny trybunał orzekł, że sposób podania adresu wystawcy faktury nie może stanowić decydującego warunku do celów odliczenia VAT. Poznaj komentarz eksperta. »
Pytanie Moje pytanie dotyczy odwrotnego obciążenia. Czy w sytuacji gdy wystawiam fakturę na sprzedaż złomu i podaję określenie "odwrotne obciążenie", to wskazuję kwotę netto (bez VAT)? »
Pytanie Spółka przejmująca, jako następca prawny, będzie wystawiała faktury dotyczące czynności wykonanych przed połączeniem przez spółkę przejętą. Wystawcą faktury będzie podmiot utworzony w wyniku połączenie i jego dane będą podane w miejscu „wystawca faktury”. Czy na fakturze powinny znajdować się dane spółki przejętej, która była... »
Nie ma problemu, aby obecnie przechowywać faktury wystawione w formie elektronicznej lub papierowej w dowolny sposób. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. »
Pytanie Podatnik otrzymał przelew na konto z tytułu faktury pro formy (zaliczka na zamówienie towaru). W sierpniu 2017 r. i we wrześniu 2017 r. wystawił fakturę zaliczkę, a także we wrześniu 2017 r. wystawił fakturę korygującą do faktury zaliczki z powodu rezygnacji nabywcy z zamówienia. Odbiorca (nabywca) zagubił faktury i podatnik wystawił... »
Pytanie Podatnik podpisał umowę ze szwajcarską firmą (stowarzyszenie non-profit, zarejestrowanie według prawa handlowego w Szwajcarii, posiadającego siedzibę i miejsce działalności w Szwajcarii). Otrzymałam informację, iż są podatnikiem VAT w Szwajcarii, ale nie VAT UE. W zamian za świadczenia reklamowo-promocyjne podczas zawodów konnych... »
Często małżonkowie prowadzą odrębne biznesy. Sprawdźmy, czy w sytuacji gdy firma męża wykona usługi na rzecz firmy żony, fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jakie jest stanowisko organów podatkowych? »
Pytanie Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na PKPIR, będący podatnikiem VAT i VAT-UE zamierza wystawić fakturę w euro na usługi informatyczne dla kontrahentów z Korei oraz z Wielkiej Brytanii. Jak powinien prawidłowo rozliczyć i zaksięgować fakturę w PKPIR? W którym momencie zaksięgować fakturę w PKPIR, w momencie... »
Pytanie Przedsiębiorca będący małym podatnikiem, prowadzącym PKPiR oraz ewidencję VAT zajmuje się obróbką skrawania w metalu. Zakupił z Chin części do maszyn. Jak powinien zaksięgować dokumenty? Fakturę załącza w celu udzielenia informacji. Podatnik po raz pierwszy dokonał takiego zakupu i nie ma kompletnie wiedzy na temat prawidłowego... »
Pytanie Podatnik prowadzący gabinet stomatologiczny dokonuje zakupów w hurtowni, która kompleksowo zaopatruje takie gabinety. Na jednej fakturze zakupu znajdują się różne pozycje: materiały stomatologiczne, lecznicze, narzędzia, strzykawki, środki do dezynfekcji, rękawice, maseczki, serwety. W której kolumnie PKPiR należy ująć taki zakup? Czy... »
Pytanie Mam w firmie samochód osobowy zakupiony bez VAT na fakturę "Procedura Marży - towary używane”. Obecnie chciałem ten samochód sprzedać i stąd pytanie - na jaką fakturę? »
Pytanie Jaką datę wykonania należy wprowadzić przy wystawianiu faktury za korzystanie z nieruchomości jeżeli okres korzystania zgodnie z umową to od 13 lutego 2019 r. do 21 marca 2019 r. Czy data wykonania to koniec okresu korzystania? Wobec tego podatnik powinien ująć VAT w deklaracji za marzec 2019 r.? Czy data wykonania to luty 2019 r. czyli... »
Pytanie Podatnik wynajmuje samochody z wypożyczalni na okres kilku, kilkunastu dni w miesiącu za co ostatniego dnia miesiąca otrzymuje zbiorczą fakturę za dany miesiąc. Dotychczas odliczał 50% VAT z faktury, a resztę VAT i wartość netto rozliczał jako koszt uzyskania przychodu. Faktury za paliwo do tych pojazdów rozliczane były na podstawie... »
Pytanie Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą od 2001 r., którego głównym źródłem dochodu jest tworzenie oprogramowania kupił lokal gospodarczy z zamiarem otworzenia tam biura. Część za lokal zapłacił ze środków własnych, a pozostałą część z kredytu na firmę. W lokalu tym obecnie inna osoba prowadzi sprzedaż ubrań i chciałaby... »
Pytanie Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą do tej pory wystawił faktury zwolnione z VAT (czyli dawny rachunek). Na początku 2019 r. księgowa poinformowała go z opóźnieniem, że w grudniu 2018 r. przekroczył próg 200.000 zł o 50.000 zł, a więc już w grudniu wystawił 5-6 faktur, które powinny być już fakturami VAT, a on... »
Pytanie Czy osoba fizyczna może zapłacić firmie sprzedającej za wystawioną fakturę kwotę 38.000 zł gotówką, czy powinna być ona zapłacona przelewem? »
Pytanie Firma otrzymała fakturę za naprawę szkody komunikacyjnej samochodu osobowego z datą styczniową. Z faktury tej płaci do warsztatu samochodowego 50% VAT, reszta jest rozliczana z polisy ubezpieczeniowej AC (100% netto + 50% VAT). Do końca 2018 roku tego typu faktury były księgowane w następujący sposób: kwota netto oraz 50% nieodliczonego... »
Pytanie Spalił nam się samochód wykorzystywany do działalności zwolnionej z VAT. Inna firma w naszym imieniu zajęła się zezłomowaniem tego samochodu, ponieważ stało się to daleko od naszej siedziby. Wystawiliśmy jej fakturę z odwrotnym obciążeniem czy postąpiliśmy prawidłowo? Obie firmy są czynnymi podatnikami VAT. »
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.