Odsetki od obligacji wyemitowanych na rynkach zagranicznych w 2009 r. przez Województwo Mazowieckie, a także dochody z odpłatnego zbycia tych obligacji nie będą opodatkowane. »
Pytanie: Rozliczam osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, która wzięła kredyt konsumencki, celem spłaty innych kredytów zaciągniętych na prowadzoną działalność gospodarczą. W umowie występują obydwoje małżonkowie jako biorący kredyt i nie ma określonego celu przeznaczenia tego kredytu. Czy prowizje od udzielonego kredytu... »
Przy zawieraniu umów z kontrahentami warto pamiętać o ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Przewiduje ona bowiem fakultatywne oraz obligatoryjne roszczenia o zapłatę odsetek ustawowych i sankcyjnych z upływem oznaczonych terminów. Zobacz, jak podatkowo rozliczyć takie należności. »
Od 1 lipca 2010 r. podatnicy kontrolowani przez organy kontroli skarbowej będą podlegać tym samym prawom, co ci kontrolowani przez organy podatkowe w zakresie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Oznacza to, że również podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki w przypadku... »
Od 9 czerwca 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 14% w stosunku rocznym, natomiast obniżona - 10,5%. »
Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (pełne księgi) w dniu 10 sierpnia 2010 r. podpisała umowę leasingu finansowego. Przedmiotem leasingu jest maszyna związana z przemysłem drzewnym. Zgodnie z tą umową firma ma prawo zaliczyć przedmiot leasingu do majątku i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Obecnie maszyna ta nie jest... »
Pytanie: Spółka z o.o. otrzymała pożyczki od jedynego udziałowca na sfinansowanie inwestycji w latach 2006-2010.W 2010 r. spółka oddaje inwestycję do użytkowania. Jak należy skapitalizować odsetki? Czy przed dniem oddania inwestycji do użytkowania, czy w każdym roku na zakończenie roku obrachunkowego? Odsetki naliczane były w każdym roku na... »
Spółka, która ponosi wydatki na zaciągnięcie i obsługę kredytu finansującego wypłatę dywidendy, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. »
Od 20 stycznia 2011 r. obowiązują wyższe stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Ma to związek z decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych NBP, w tym m.in. stopy lombardowej, która jest podstawą do ustalania stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. »
W umowach kredytowych zawieranych zarówno przez osobę fizyczną, jak i przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą bank może zażądać poręczenia kredytu. Sprawdź, czy umorzenie odsetek od kredytu stanowi przychód poręczyciela z tytułu nieodpłatnego świadczenia ze strony banku. »
Wydatki poniesione przez spółkę na spłatę odsetek od pożyczki zaciągniętej na wypłatę dywidendy dla wspólników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął WSA w Krakowie w wyroku z 9 marca 2011 r., I SA/Kr 2077/10. »
W wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 5 kwietnia 2011 r., stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wzrosła do poziomu 5,50%, a co za tym idzie - odsetki od zaległości podatkowych od 6 kwietnia 2011 r. wynoszą 13% (od 20 stycznia 2011 r. było to 12,5%). »
Zaledwie kilka tygodni temu podawaliśmy taką informację, a odsetki od zaległości podatkowych znów poszły w górę. Stało się tak za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 11 maja 2011 r. »
Pytanie: Spółka akcyjna produkuje energię elektryczną, a ponadto rozpoczyna poważną inwestycję. W celu zachowania płynności finansowej spółka zaciągnęła kredyt w rachunku bieżącym (ciągle zmieniający się) do finansowania, w zależności od potrzeb, zarówno działalności bieżącej, jak i inwestycyjnej. Jak traktować w kontekście ustawy o podatku... »
Pytanie: Jesteśmy spółką z o.o. Prezes Spółki udzielił spółce pożyczkę w latach 1999-2001 na bieżącą działalność firmy. W 2010 r. spółka spłaciła pożyczkę. Na ten cel zaciągnęła kredyt. Czy odsetki od tego kredytu są kosztem uzyskania przychodu, czy nie stanowią kosztu podatkowego? »
Odsetki za zaległości podatkowych będziesz musiał zapłacić wówczas, gdy nie uiścisz w terminie zobowiązań wobec urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. »
W stanie prawnym obowiązującym w 2014 roku domy pomocy społecznej nie miały możliwości pobierania odsetek od nieterminowych opłat za pobyt. Resort pracy i polityki społecznej widzi jednak potrzebę wyposażenia DPS-ów w takie narzędzie. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. »
Pytanie Kupujemy środki trwałe, które finansujemy pożyczkami. Firmy pożyczkowe wysyłają naszym kontrahentom bezpośrednio jako zapłatę za środek trwały udzieloną nam pożyczkę. Przykładowo w kwietniu podpisaliśmy umowę z pożyczkodawcą, który zapłacił za nasz środek trwały kontrahentowi w maju. Od tego też miesiąca zaczęliśmy otrzymywać od niego... »
Pytanie Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina przy sprzedaży nieruchomości bądź przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność na wniosek osoby może należność rozłożyć na raty, które podlegają oprocentowaniu. Wówczas nabywca w kolejnych latach uiszcza np. 2 ratę oraz należne oprocentowanie za dany rok, aż do momentu... »
Pytanie Czy można w polityce rachunkowości przyjąć zasadę, że odsetki od pożyczek otrzymanych od wspólnika posiadającego większościowe udziały będą ujmowane w kosztach, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, w dniu wypłaty? »
Pytanie Klient wynajął swój prywatny pawilon innej firmie, która nie wywiązała się z umowy najmu. Po podpisanej umowie najemcy (bez wypowiedzenia umowy) nie zjawili się. Sprawa trafiła do sądu. Klient odzyskał pieniądze za najem wraz z odsetkami oraz kosztami procesowymi. Czy poza odzyskanymi pieniędzmi za najem, odsetki i koszty procesowe będą... »
Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE »